6 Mayıs 2009 Çarşamba

ATATÜRK ÇİÇEĞİ

merhaba çiçek sever blog arkadaşlarım:)

2 gündür bloglarımla hiç ilgilenemedim:((

sabah işten geldim,dinlenir dinlenmez bloglarıma kaldığım yerden yeni kayıtlar ekledim:)

faydalı olur inşallah...
bu arada yokluğumda bloglarıma yorum yapan herkese teşekkürler...

yeni çiçeğimiz sizlerde de merak uyandıracağını ümit ettiğim

ATATÜRK ÇİÇEĞİ;

ilk paylaşmak istediğim çiçeğin adının nedenidir...1933 Wenderbit Üniversitesi Profesörlerinden Kirk Landin uzun uğraşları sonucunda yetiştirdiği kımızı yapraklı bitkiye isim ararken Atatürk ile tanışmış olan,bir diğer Profesör Atatürk'ün doğaya olan ilgisine ve bilgisine hayranlığından dolayı bu bitkiye Atatürk çiçeği ismini vermeyi teklif etmiştir.
Gerekli yerlere yapılan önerilerden sonra çiçeğin ismi Atatürk çiçeği olarak kabul edilmiştir. Bir çok ülkede özellikle yılbaşlarında ve özel günlerde insanların hediye olarak sıkça tercih ettiği bir bitkidir.
gelelim sevgili ATATÜRK çiçeğimizin yetiştirilişine;

çok yıllık 0.50 m-3 m arasında boylanan,çalımsı,odunsu bir bitkidir,

kış ve ilk bahar aylarında çiçek açarYazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için Eylül'den itibaren yoğun ışık gereksinim duyan bir bitkidir.Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

bol güneşli yerlerde ve sıcak iklim bölgelerinde yetişir,

asıl vatanı meksikadır

soğuktan zarar görür ve az su verilmelidir

Her yıl Nisan ayında saksı değişimi yapılmalıdırHaziran'dan Eylül'e kadar sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı,sıcak
havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları arasında çiçeklenir.) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilmesi yapraklarının dökülmesine neden olur.

Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
Budama: Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilmelidir.

Hiç yorum yok: